Brucho

Brucho je orgánom, ktorý je priestorovo situovaný medzi hrudníkom a panvou. Brucho obsahuje všetky zažívacie orgány, vrátane žalúdka, tenkého a hrubého čreva, pankreasu, pečene, žlčníka. Tieto orgány sú držané pohromade voľne spojovacími tkanivami (okružím), ktoré im umožnia rozšíriť sa a kĺzať vzájomne proti sebe. Brucho obsahuje tiež obličky a slezinu. Mnoho dôležitých ciev sa nachádza v oblasti brucha, vrátane aorty, dolnej dutej žily, a desiatok menších ciev. V prednej časti je brucho chránené tenkou vrstvou tvrdšieho tkaniva zvané fascia. V prednej časti sú brušné svaly a koža. V zadnej časti brucha sú chrbtové svaly a chrbtica.

Ochorenia brucha

Peritonitída: Zápal skrytých brušných štruktúr, čo spôsobuje tuhosť brucha a silné bolesti. Zvyčajne je to kvôli prasknutým alebo infikovaným brušným orgánom.

Akútne brucho: lekárska fráza, ktorú lekári používajú k označeniu zápalu pobrušnice, alebo nejakého iného núdzového stavu, ktorý môže byť prítomný. V takomto prípade je často potrebná operácia.

Zápal slepého čreva Zápal slepého čreva je stav pri ktorom musí byť okamžite odstránený chirurgicky, červovitý prívesok hrubého čreva (apendix).

Cholecystitída: Zápal žlčníka, čo vedie k ťažkej pravostrannej bolesti brucha. Žlčový kameň blokuje kanály vystupujúce zo žlčníka.

Dyspepsia: Pocit žalúdočnej nevoľnosti, alebo zažívacie ťažkosti. Dyspepsia môže prejsť do viacerých vážnych stavov.

Zápcha: Tuhá a ťažko zbavujúca sa stolica. Diéta a cvičenie môže napomôcť.

Gastritída: Zápal žalúdka, často spôsobuje nevoľnosť a/alebo bolesť. Gastritída môže byť spôsobená alkoholom, NSAID, H. pylori infekciami, alebo inými faktormi.

Vredová choroba: Vredy sú erozívneho charakteru a peptínmi spôsobený stav odkazujúci hlavne na žalúdočné kyseliny. Peptické vredy sú vredy v žalúdku a na dvanástniku (prvá časť tenkého čreva). Obvyklou príčinou je buď infekcia H. pylori alebo protizápalové lieky, ako je ibuprofén.

Črevné obštrukcie: Jednotný priestor tenkého a hrubého čreva môže byť zablokovaný alebo celé črevo môže prestať pracovať. Zvracanie a nafúknutie brucha sú príznaky.

Gastroparéza: žalúdok sa vyprázdňuje pomaly v dôsledku poškodenia nervov následkom cukrovky, alebo inými stavmi. Nevoľnosť a vracanie sú časté príznaky.

Zápal pankreasu: Alkohol a žlčové kamene sú najčastejšie príčiny pankreatitídy. K ďalším príčinám patria lieky a trauma, 10% až 15% prípadov je z neznámych príčin.

Hepatitída: zápal pečene, zvyčajne v dôsledku vírusovej infekcie. Lieky alebo problémy s imunitným systémom môžu tiež spôsobiť hepatitídu.

Cirhóza: Zjazvenie pečene spôsobené chronickým zápalom. Nadmerné pitie alebo chronická hepatitída sú najčastejšie príčiny.

Ascites: Brušné nahromadenie tekutiny, často je toto spôsobené cirhózou. Ascites môže spôsobiť, že brucho sa nafúkne a zväčší.

Brušná prietrž: oslabenie alebo medzera v brušnej fascii, umožňujúca vyčnievať časti čreva.

Abdominálna distenzia: Opuch brucha, zvyčajne kvôli zvýšenému množstvu črevných plynov.

Aneuryzma brušnej aorty: Aneuryzma je zväčšená časť oslabenej oblasti tepny. Po čase môže prúd krvi spôsobiť, že oslabená oblasť sa nafúkne ako balón. Aneuryzma brušnej aorty (ABA) sa vyskytuje v brušnej časti aorty, v hlavnej krvnej tepne, ktorá odvádza krv zo srdca.

Vyšetrenia brucha

Fyzikálne vyšetrenie: Pri počúvaní stetoskopom, pohmatom a tlačením na niektoré miesta, lekár zhromažďuje informácie, ktoré pomáhajú diagnostikovať brušné problémy.

Horná endoskopia (Ezofagogastroduodenoskopia alebo EGD): flexibilná trubica s kamerou na konci (endoskop) sa vloží do úst. Endoskop umožňuje vyšetrenie žalúdka a dvanástnika (časť tenkého čreva).

Dolná endoskopia (kolonoskopia): endoskop je vložený cez riť do konečníka a hrubého čreva. Kolonoskopia môže pomôcť identifikovať problémy v týchto oblastiach, ako je rakovina alebo krvácanie.

Brušný X-ray, röntgen: prostý RTG brucha môže pomôcť vidieť orgány a stavy v bruchu, vrátane črevnej obštrukcie alebo perforácie.

Počítačová tomografia (CT): CT skener používa röntgenové lúče a počítač vytvorí obrazy brucha. CT môže pomôcť identifikovať niektoré brušné stavy, ako je napríklad zápal slepého čreva a rakoviny.

Magnetická rezonancia (MRI): Pomocou rádiových vĺn v magnetickom poli, skener vytvára vysoko detailné snímky brucha. V bruchu je MRI zvyčajne používaný pre kontrolu pečene, pankreasu a žlčníka, ale môže byť tiež na vyštrenie použité CT.

Brušný ultrazvuk: sonda na bruchu odráža vysokofrekvenčné zvukové vlny do brušných orgánov, vytvárajú sa tak obrazy na obrazovke. Ultrazvuk môže objaviť problémy vo väčšine brušných orgánov, ako je žlčník, pečeň a obličky.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP): Endoskop sa zavedie do žlčovodov a pankreatického vývodu cez ústa, pažeráku, žalúdku a dvanástnika. Tu na Vaterovej papile spoločne vyusťuje žlčovod a pankreatický vývod. Do tohoto vývodu sa vstrekne RTG kontrastná látka. Výsledný obraz vidíme za pomoci RTG prístroja.

Testovanie pH: Použitím trubice zavedenej nosom do pažeráku; takýmto spôsobom môže byť efektívne monitorovaná v pažeráku kyselina. To pomôže diagnostikovať GERD alebo vyhodnotiť účinnosť liečby GERDu.

Horný GI: Po požití roztoku bária, sú prevzaté X-ray (röntgén) filmy, pažeráka a žalúdka. To pomôže niekedy diagnostikovať vredy alebo iné problémy.

Žalúdočné vyprázdňovacie štúdie: test, ako rýchlo jedlo prechádza žalúdkom. Jedlo je značené rádioaktívnou látkou a jeho pohyb vidíme na monitore.

Biopsia: malý kúsok tkaniva je odobratý na pomoc diagnostikovania rakoviny, ale aj iné ťažkosti sa môžu takýmto spôsobom monitorovať.

Liečba brucha

Brušná chirurgia: Chirurgia je často nutná pre vážne príhody brušné, ako je zápal žlčníka, zápal slepého čreva, hrubého čreva alebo rakoviny žalúdka, alebo aj aneuryzmy. Chirurgia môže byť laparoskopická (vykoná sa niekoľko malých rezov a pomocou zobrazovacieho zariadenia a malých nástrojov sa potom operuje) alebo otvorená (veľká) operácia (vykoná sa jeden veľký rez, čo väčšina ľudí vníma ako typickú operáciu).

H2 blokátory histamínu: Histamín zvyšuje sekréciu kyseliny v žalúdku; blokovaný histamín môže znížiť produkciu kyseliny a zlepšiť príznaky GERDu.

Inhibítory protónovej pumpy: Tieto lieky priamo inhibujú kyslé "čerpadlá" v žalúdku. Musia byť tieto lieky prijímané denne, aby boli účinné. Existujú niektoré obavy o ich užívanie na viac ako na dobu niekoľkých mesiacov.

Endoskopia: Horná alebo dolná endoskopia, tieto nástroje môže niekedy liečiť problémy (ako je krvácanie alebo rakovina), ktoré sú diagnostikované.

Motility látky: Tieto lieky môžu zvýšiť kontrakcie žalúdka a čriev, zlepšuje príznaky gastroparézy alebo zápchy.

Antibiotiká: Infekcia H. pylori môže byť liečená antibiotikami, ktoré sa prijímajú spolu s inými liekmi na pomoc liečby žalúdku

Laxatíva: Rôzne predpisové lieky môžu pomôcť uľaviť od zápchy.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman