Močový mechúr

Močový mechúr je svalový vak v pánvy, tesne nad a za lonovou kosťou. Po vyprázdnení močového mechúra je tento o veľkosti a tvaru hrušky. Moč z obličiek cestuje dvoma trubicami s názvom močovody do močového mechúra. Močový mechúr ukladá moč, ktorý umožňuje močenie opakovane a dobrovoľne. Močový mechúr je lemovaný vrstvami svalového tkaniva, ktoré zabraňujú nedobrovoľnému unikaniu moču z mechúra. Normálna kapacita močového mechúra, je 400 až 600 ml. Počas močenia, svaly močového mechúra, a dva zvierače (ventily), sú uvoľnené, aby moč prúdil von z tela. Močový mechúr ústi do močovej trubice, ktorá odvádza moč z tela von. Vzhľadom k tomu, že prechádza cez penis, močová trubica je dlhšia u mužov (20 cm), ako u žien (4 cm).

Ochorenia močového mechúra

Zápal močového mechúra: Zápal alebo Infekcia moč. mechúra spôsobuje akútne alebo chronické bolesti, alebo nepríjemné pocity, alebo ovplyvňuje frekvenciu močenia, alebo spôsobuje váhavosť močenia, hovorí sa tomuto stavu aj váhavý mechúr.

Močové kamene: Kamene (konkrementy) sa môžu tvoriť v obličkách a cestovať až do močového mechúra. Ak kamene blokujú prietok moču, alebo močového mechúra, môžu spôsobiť silné bolesti.

Rakovina močového mechúra: Tumor v močovom mechúre je obvykle zistený prítomnosťou krvi v moči. Fajčenie cigariet a expozícia chemických látok spôsobuje väčšinu prípadov rakoviny močového mechúra.

Močová inkontinencia: Nedobrovoľné močenie, čo môže byť chronické. Inkontinencia moču môže byť spôsobovaná rôznymi príčinami.

Hyperaktívny močový mechúr: Pre ochorenie je typické časté a frekventné nutkanie na močenie, nezriedka sprevádzané aj únikom moču a nočným pomočením.

Hematúria: Krv v moči. Hematúria môže byť benígna, alebo môže byť spôsobená infekciou alebo závažným ochorením, ako je rakovina močového mechúra.

Retencia moču: Moč nevychádza z močového mechúra zvyčajne v dôsledku obštrukcie alebo stuhnutých svalov močového mechúra. Močový mechúr môže napučať a zadržovať viac ako 1 liter moču.

Cystocele: Cystokéla, alebo pokles močového mechúra do pošvy je zdravotný problém, ktorý postihuje mnoho žien. Jeho príčinou zvyčajne býva oslabenie svalov, ktoré držia mechúr na mieste; príčinou tohto oslabenia môže byť napríklad námaha svalov počas pôrodu, opakované zdvíhanie ťažkých bremien, namáhanie svalov pri zápche a podobne.

Nočné pomočovanie: Nočné pomočovanie je definované nedobrovoľným únikom moču v noci. Ak sa tak deje i po 6. až 7. roku dieťaťa, ide o poruchu; dieťa, ale i dospelí ktorí sa nedobrovoľne pomočia aspoň jeden, alebo dva krát týždenne, po dobu aspoň troch mesiacov, potrebujú lekársku pomoc.

Dyzúria: Bolesť a nepríjemný pocit pri močení v dôsledku infekcie, alebo zápalu močového mechúra, močovej trubice, alebo vonkajších pohlavných orgánov.

Vyšetrenia močového mechúra

Analýza moču: Tento základný test moču sa vykonáva bežne, pri pohľade na problémy buď močového mechúra alebo obličiek.

Urodynamické vyšetrenia: Rad testov močenia, zvyčajne sa vykonáva v ordinácii lekára. Prietok moču, tlak, kapacita močového mechúra, a ďalšie merania môžu pomôcť identifikovať problémy s močovým mechúrom.

Liečba močového mechúra

Cystoskopia: úzka rúrka prechádza močovou trubicou do močového mechúra. A osvetlená kamera spolu s nástrojmi umožňujú lekárovi diagnostikovať a liečiť problémy s močovým mechúrom.

Chirurgia: Rakovina močového mechúra zvyčajne vyžaduje chirurgický zákrok. Niektoré prípady inkontinencie a cystocoele môže byť tiež liečené chirurgicky.

Katetrizácia močového mechúra: Ak je odtok moču zablokovaný, môže byť potrebný katéter k uvoľneniu tlaku v močovom mechúre.

Anti-spazmatické lieky: Lieky môžu pomôcť zmierniť niektoré stavy močového mechúra (detruzora), hyperaktivitu mechúra a inkontinenciu.

Kegel cvičenia: Cvičenie na svaly panvového dna (napr. pri opakovanom zastavovaní prúdu moču) môžete tak zlepšiť inkontinenciu moču.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman