Prostata

Predstojnica, alebo predstojná žľaza, alebo prostata je nepárový žľaznatý orgán, uložený na svalovom dne panvy, kde svojou hornou plochou zrastá so spodinou močového mechúra. Celou žľazou prechádza vretenovite rozšírená časť močovej rúry. Prostata má tvar gaštana, je široká asi 4 cm, vysoká 3 cm a hrubá 2 cm - hmotnosť priemerne 20 g. Do normálnej veľkosti dorastá asi v 17 rokoch. Prostata sa skladá zo žľaznatého tkaniva a svalovej zložky. Sekrét prostaty je výlučok 30. - 50. drobných žliazok, ktoré majú za úlohu zvlhčovať močovú rúru, pred vystreknutím spermy a je objemovo najväčšou súčasťou ejakulátu. V starobe sa prostata často zväčšuje (hypertrofuje), čo má za následok stláčanie močovej rúry a poruchy močenia. Prostata je obalená puzdrom - fasciou, z ktorej do vnútra vystupujú elastické vlákna a spolu s hladkou svalovinou vytvárajú tzv. strómu celej žľazy.

Ochorenia prostaty

Prostatitis: prostatitída, zápal predstojnej žľazy, niekedy spôsobená infekciou. V niektorých prípadoch je liečená antibiotikami.

Zväčšená prostata: Označuje sa ako benígna hypertrofia prostaty, alebo BPH, rast prostaty postihuje prakticky všetkých mužov nad 50 rokov. Príznakom je obtiažne močenie, narastá s vekom. Lieky, alebo operácia môže problém liečiť.

Rakovina prostaty: To je najčastejšia forma rakoviny u mužov (okrem rakoviny kože), ale iba jeden z 35 mužov zomiera na rakovinu prostaty. Chirurgia, radiácia, hormonálna terapia, chemoterapia, tieto všetky postupy môžu byť použité na liečbu rakoviny prostaty.

Vyšetrenia prostaty

Fyzikálne rektálne vyšetrenie: Doktor vloží namazaný prst v rukavici do konečníka a nahmatá prostatu. Vyšetrenie môže niekedy odhaliť zväčšenú prostatu, hrudky alebo uzliny rakoviny prostaty, alebo citlivosť získanú následkom prostatitídy.

Prostatický špecifický antigén (PSA): V tkanive je proteín zvaný PSA, ktorý môže byť meraný pomocou krvného testu. Ak je PSA vysoká, rakovina prostaty je viac pravdepodobná, ale zväčšená prostata môže tiež vykazovať vysoký PSA.

< strong>Ultrazvuk prostaty (transrektálny ultrazvuk): ultrazvuková sonda sa vloží do konečníka, tak že je v blízkosti prostaty. Ultrazvuk sa často vykonáva s biopsiou, pre testovanie na rakovinu prostaty.

Biopsia prostaty: Ihla je vložená do prostaty, aby sa tkanivo takýmto spôsobom odobralo ako vzorka, ktorá sa posiela na vyhodnotenie na prítomnosť rakoviny prostaty. To sa zvyčajne vykonáva cez konečník.

Liečba prostaty - Zväčšená prostata

Alfa-blokátory: Alfa-blokátory uvoľňujú svaly okolo močovej trubice u mužov s príznakmi zväčšenej prostaty. Moč potom prúdi voľnejšie.

Inhibítory 5alfa-reduktázy: Tieto lieky znižujú v určitej forme testosterón (DHT). Prostata sa zmenší, keď je prítomný v menšom množstve DHT, zlepšuje sa takto prietok moču u mužov.

Chirurgia pri zväčšenej prostate: Zvyčajne sú to liečebné postupy, ktoré riešia príznaky zväčšenej prostaty.

Liečba rakoviny prostaty

Prostatektómia: Chirurgia karcinómu prostaty, tzv prostatektómia, odstráni prostatu s cieľom odstrániť všetku rakovinu.

Radiačná liečba: Žiarenie zabíja rakovinové bunky prostaty a minimalizuje poškodenie zdravých buniek.

Rádioaktívne implantované semená: Rádioaktívne semená môžu byť implantované do prostaty aby tak zabíjali rakovinové bunky.

Kryoterapia: Kryoterapia zabíja rakovinové bunky prostaty tým, že sú tieto bunky zmrazené. Kryoterapia je jedným z novších ošetrení. Zmrazenie sa vykonáva vložením zmrazenej kvapaliny, napríklad kvapalný dusík alebo argón. Koná sa tak prostredníctvom ihiel, látka je aplikovaná priamo do prostaty.

Hormonálna terapia: Bunky rakoviny prostaty rastú v reakcii na hormóny. Hormonálna terapia pomáha blokovať takýto účinok.

Chemoterapia: Chemoterapia môže pomôcť znížiť šírenie rakoviny.

Bdelé čakanie: Vzhľadom k tomu, že rakovina prostaty je často pomaly rastúca, niektoré starší ľudia a ich lekári odložia liečbu a čakajú, či rakovina ďalej porastie.

Klinické štúdie rakoviny prostaty: Cez klinické štúdie rakoviny prostaty, vedci testujú účinky nových liekov na skupine dobrovoľníkov s rakovinou prostaty.

Liečba prostatitídy

Akútna a chronická prostatitída: V závislosti od typu prostatitídy, liečba zahŕňa antibiotiká, lieky, a/alebo chirurgický zákrok.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman